Fotoreportáž ze křtu knihy Vorařství na Hladné

06.08.2023

Ve čtvrtek 27.7. 2023 se konal křest knihy Vorařství na Hladné v krásných prostorách Městské knihovny v Písku. A protože vorařské řemeslo neboli "plavečina" byla práce týmová, tak i křest byl týmový. Kmotrem byli podporovatelé vydání knihy: Václav Husa ml., místostarostka obce Albrechtice nad Vltavou Hana Krippnerová, Voroplavba Radek Šťovíček. Dalšími kmotry se stali předseda Vltavanu Davle Josef Bílek, autorka knih o životě u řeky Radka Velková, památkový tesař a voroplavec Jiří Zdislav Jankovský, spisovatel, ilustrátor, tramp a vodák Tomáš Daněk, pamětník staré Vltavy a Otavy Pavel Smrt, dokumentarista Jan Crkal. O vytvoření atmosféry plaveckými písněmi se postaral Ondřej Bouška, zeť synovce Václava Husy, nejstaršího voraře Čechách. Právě vzpomínce na Václava Husu (1930 - 2021) byla věnována část programu, kterým provázela Anita Crkalová a ve kterém na voroplavbu a život u staré řeky vzpomínala její maminka Anna Husová, sestra Václava Husy. Promítaly se fotografie a krátké filmové záběry.

Kniha byla pak pokřtěna vodou vltavskou, otavskou i sázavskou, a to přímo v písku (vltavském a otavském) v Písku. Radek Šťovíček přivezl z Českého Krumlova rožmerskou růži. 

Knihu Vorařství na Hladné z ediční řady Vorařský rod Husů z Hladné, vydanou nakladatelstvím Mare-Czech si můžete obejdnat ZDE.

Za fotografie děkujeme Vlastě Petružálkové a Honzovi Crkalovi. Za zajištění techniky Honzíkovi Crkalovi a za organizační pomoc Ladě, Áně a Laděnce Husovým. Za nápad zorganizovat křest knihy v Městské knihovny a především za jeho realizaci srdečně děkujeme paní Janě Markové.Zpravodaj obce Albrechtice nad Vltavou, srpen 2023:


              Informace na JCTed.cz V písecké knihovně se křtila kniha "Vorařství na Hladné".

Článek v týdeníku Písecké postřehy, 2.8.2023


INFORMACE O KNIZE:

Anotace:

Kniha z ediční řady VORAŘSKÝ ROD HUSŮ Z HLADNÉ se věnuje popisu stoleté historie čtyř generací plavecké rodiny Husů. Od roku 1860, kdy Jan Husa koupil na Hladné č.22 chalupu u řeky a stal se plavcem, po rok 1960, kdy napuštěním Orlické přehrady voroplavba na Vltavě skončila. Tím však nekončí tradice vorařství. K tomu přispěl výraznou měrou Václav Husa (1930 – 2021), donedávna nejstarší vorař v Čechách, pravnuk Jana Husy z Hladné. Publikace dále obsahuje informace o plavecké osadě Hladná u Albrechtic nad Vltavou a zahrnuje kapitoly o umění a řemesle vorařském (jak se stavěly vorové prameny a jaký byl život plavců). Součástí publikace je i plavecký slovníček, protože plavci používali mnoho slov specifických pro toto řemeslo. Knihu sepsaly Anna Husová se svou dcerou Anitou Crkalovou na památku všem svým předkům a lidem od vody.

Autorky:

Anna Husová, MUDr. (1938), dcera Vojtěcha Husy a sestra Václava Husy, donedávna nejstaršího voraře v Čechách. Autorka textů o vorařství a životě kolem vody, pečlivá kronikářka rodu Husových. Od roku 1995 pořádala na Hladné setkávání rodáků a lidí od vody s názvem "Anenské pouti", jejichž smyslem bylo "putování" do vzpomínek na starou řeku a propojování lidí od vody. Žije v Praze, ale nejraději pobývá na chatě Anička na Hladné, nedaleko místa, kde se v chalupě u řeky narodila a vyrůstala. Děti Anny Husové – Ing. Václav Husa a PhDr. Anna (Anita) Crkalová – spravují webové stránky o vorařství www.vorarstvi.cz a jsou členy spolku VLTAVAN Davle. Podporují udržení tradice vorařství.

Anna (Anita) Crkalová, PhDr. (1969), rozená Anna Husová, dcera Anny Husové (a také vnučka Anny Husové), neteř Václava Husy, posledního voraře v Čechách. Se svým bratrem Václavem Husou tvoří webové stránky VORAŘSTVÍ NEJEN NA HLADNÉ www.vorarstvi.cz, je členkou Vltavanu Davle. Na Hladné v dětství trávila prázdniny a víkendy, stále se tam ráda vrací. Její láskou jsou řeky, moře, lodě. K tomu ji přivedly rodové kořeny a vyprávění dědy, strejdy a maminky o řece Vltavě a životě kolem ní. Jejím záměrem je podpořit uchování tradice vorařství, systematicky zdokumentovat tuto oblast a předávat nejen informace, ale především hodnoty a pocity, které spojovaly a spojují "lidi od vody".Zpět na AKTUALITY.