Aktuality

V neděli 26. 9. 2022 se konala členská schůze Vltavanu Davle v hotelu V pivovaře v Davli. Tentokrát za účasti hostů: senátora Petra Štěpánka, plavce Jana Nováka a MUDr. Anny Husové. Jan Novák a Anna Husová byli oceněni Řádem sv. Jana Nepomuckého za zásluhy o udržování historie, tradic vorařství a šífařství v ČR a Evropě.

V září proběhly na Střední odborné škole Jarov na Praze 9 první zkoušky profesní kvalifikace stavitel vorů, a to jak v písemné, tak praktické části. Pod odborným vedením Petra Voráče, za účasti pana ředitele školy Miloslava Janečka a jeho zástupce Viléma Kodíčka. Osvědčení úspěšným absolventům bylo předáno za účasti místopředsedkyně PČR Ing. Věry...

Připravujeme ediční řadu "VORAŘSKÝ ROD HUSŮ Z HLADNÉ". První díl KRONIKA PLAVECKÉHO RODU je již připravena do tisku a brzy ohlásíme její vydání. Jedná se o přepis pamětí na plavbu plavců a vrátných, sourozenců Vojtěcha a Josefa Husy, s mnoha fotografiemi z rodinného archivu Husových. Děkujeme za skvělou spolupráci s nakladatelstvím Mare-Czech,...

Vzhledem k pracím na Orlické přehradě (stavbě bezpečnostního přelivu) je dlouhodobě snížena hladina řeky a Vltava na Hladné má nyní menší tok, než mívala "stará řeka" před výstavou Orlické přehrady.

Putovní výstava VLTAVA - PROMĚNY HISTORICKÉ KRAJINY se nyní koná ve Sportovní hale Slapy nad Vltavou, a to 3.-4. a 10.-11. září od 11 do 17 hodin. V sobotu 10. září navíc s komentovanou prohlídkou od 15 hodin. Přijďte si prohlédnout modely přehradních nádrží a také model vorového pramene.

V neděli 7. srpna 2022 byla nad řekou v Kamýku nad Vltavou slavnostně odhalena a požehnána socha sv. Jana Nepomuckého od akademického sochaře Petra Váni. Hudební doprovod zajistila skupina Bárka. Vltavané byli při tom... Více o projektu Muž ticha najdete ZDE.

Oslavy 125. výročí spolku Vltavan Davle se konaly 8.-9. července 2022. Program byl bohatý a pečlivě připravovaný. Do atmosféry svátečních dnů můžete nahlédnout prostřednictvím fotografií z akce.

Spisovatelka Jaroslava Pixová vydala další ze svých publikací o řekách. Tentokrát dokonce dvoudílnou publikaci "Když Vltava zpívala". Dozvědět se o ní více a potkat se s autorkou na křtu této knihy můžete například v pátek 17.6. v Albrechticích nad Vltavou. Jsme rádi, že rodina Husů mohla přispět do této publikace svými vzpomínkami a fotografiemi....

Z bohatého programu spolku Vltavan přinášíme fotopříběhy z návštěvy u německých plavců v Muldenburgu 28.5.2022.

V neděli 15.5.2022 se konaly svotajánské slavnosti NAVALIS, kterých se tradičně zúčastnily členové spolků Vltavan. Svatojánské slavnosti NAVALIS jsou oslavou nejznámějšího českého světce Svatého Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Po mši v katedrále sv. Víta na Pražském Hradě se vydává procesí Nerudovou ulicí na Karlův most.

Dne 4.5. byla otevřena expozice muzea vorařství v Českém Krumlově. Muzeum voroplavby Galerie KrumlovLive v kostele sv. Jošta na břehu řeky Vltavy ve městě Český Krumlov vás seznámí s historií voroplavby u nás, tradicemi voroplavby a se stavbou vorů. V expozici si prohlédnete druhý největší model vorového pramenu v České republice.

VOROPLAVBA Radek Šťovíček věnuje letošní plavbu "PO STOPÁCH VLTAVSKÝCH PLAVCŮ" podpoře Domova seniorů v Bechyni, kde žil poslední vorař Václav Husa. Za celou rodinu Husových obrovské díky, s dojetím a vděčností. A přejeme šťastnou plavbu! Václav Husa propojoval a stále propojuje spoustu lidí a dobrých nápadů.

Dne 31. 3. 2022 v 10:00 hodin vyplují nejstarší aktivní plavci v Čechách Václav Chalupa a Radek Šťovíček od Lannovy loděnice v Českých Budějovicích na letošní 1000 km dlouhou poutní plavbu do Hamburku. Plavba je věnována patronu "lidí od vody" sv. Janu Nepomuckému ("V bouři, na vodě a vlnách, Svatý Jane opatruj nás" bylo vepsáno na praporu...

V únorovém vydání Zpravodaje Albrechtic nad Vltavou jsou publikovány vzpomínky Anny Husové (1938) na plavecký rod Husů, které sdílela na výstavě "Vorařství na Hladné". Výstava byla věnována památce jejího bratra, posledního voraře Václava Husy, který se vloni vydal na svou poslední plavbu do plaveckého nebe.

V neděli 6.března 2022 se v davelském hotelu Pivovar konala valná hromada spolku VLTAVAN Davle. Při prezentaci dění loňského roku 2021 jsme si všímali, kolik akcí se podařilo - navzdory covidovým opatřením - uskutečnit. A výhled na akce letošního jubilejního roku 2022 je bohatý! V souvislosti s plánovanými oslavami 125. výročí založení spolku je v...