KNIHY O VORAŘSTVÍ

Řemeslo vorařství připomíná ediční řada VORAŘSKÝ ROD HUSŮ Z HLADNÉ.


Knihy si můžete objednat prostřednictvím knižní sítě  KOSMAS 

nebo v e-shopu nakladatelství MareCzech,

nebo nás kontaktujte prostřednictvím formuláře níže. 

Nabízíme zvýhodněné ceny těchto publikací:

  • při objednávce 1 knihy platíte 280,-Kč
  • při objednávce 2 (libovolných) knih platíte 500,-Kč
  • při objednávce 3 (libovolných) knih platíte 750,-Kč a dopravu máte zdarma.

Knihy můžete mít s podpisem nebo osobním věnováním od Anny Husové.

Do kontaktního formuláře zapište požadované tituly. Publikace zasíláme obvykle přes Zásilkovnu.

Napište nám!

Ozveme se Vám s možnostmi, kde si knihy můžete vyzvednout (v Praze) nebo jakou formou je zašleme (nejčastěji využíváme Zásilkovnu).


VÍCE O KNIHÁCH:

První díl Kronika plaveckého rodu  (Paměti a vzpomínky na plavbu od Vojtěcha a Josefa Husy) vyšla v říjnu 2022. Děkujeme za skvělou spolupráci s nakladatelstvím Mare Czech, které se specializuje na plavby a lodě. V červnu vyšlo rozšířené vydání této publikace. Doporučená cena publikace je 299,-Kč.


Druhý díl "Vorařství na Hladné" popisuje stoletý příběh plaveckého rodu Husů, řemeslo vorařství, plaveckou osadu Hladná a tradici vorařství udržovanou dodnes. Kniha obsahuje i plavecký slovníček. Knihu napsaly Anna Husová se svou dcerou Anitou Crkalovou, na památku všem plavcům a "lidem od vody". Doporučená cena publikace 333,-Kč.

Křest a autogramiáda knihy "Vorařství na Hladné" se konal 27. 7. 2023 v Městské knihovně v Písku. Fotoreportáž ze křtu najdete ZDE .


Třetí díl "Vzpomínky nezatopené" je vyprávěním Anny Husové o životě u řeky před Orlickou přehradou a završuje ediční řadu Vorařský rod Husů z Hladné. Autorka Anna Husová (nar. 1938) je dcerou plavce a vrátného Vojtěcha Husy a sestrou donedávna nejstaršího voraře v Čechách, Václava Husy. Praha, Mare-Czech 2024. Doporučená cena 333,-Kč.


VÍCE O PUBLIKACÍCH:

Kronika plaveckého rodu. Vojtěch a Josef Husovi, Mare-Czech 2022.

Knihu můžete vidět  v těchto reportážích České televize z 28. a 29.12.2022:

ANOTACE KNIHY:

Publikace je doslovným přepisem kroniky, kterou autoři - bratři Vojtěch Husa (1908-1997) a Josef Husa (1899-1981) nazvali "Paměti a vzpomínky na plavbu a co s ní souviselo". Psali ji od 60. let 20. století, kdy voroplavba na Vltavě výstavbou Orlické přehrady skončila. Vojtěch Husa ji dopisoval v 80. letech. Publikace popisuje voroplavbu na řece Vltavě a jejích přítocích, stavbu vorových pramenů a obchodní záležitosti voroplavby. Autoři vzpomínají na příběhy ze života plavců, včetně popisu nehod a úskalí (rizik) voroplavby.
Shrnují své dlouholeté zkušenosti s voroplavbou. Kniha je doplněna ukázkami rukopisu a mnoha fotografiemi z archivu rodiny Husových. Čtení autenticky zaznamenaných pamětí zkušených vrátných (vůdců vorů - držitelů licencí, tzv. "patentů" na určité úseky vodní cesty) a plavců (vorařů) čtenáře přenese v čase a uvede do reality obdivuhodného řemesla vorařství. Uvědomíme si, jak rozsáhlé znalosti a zkušenosti voroplavba vyžadovala a jak velkou sílu (fyzickou i psychickou), respekt, zodpovědnost, sehranost v týmu a mnoho dalšího museli plavci mít.

AUTOŘI:

Vojtěch Husa (1908-1997) byl plavcem a také vrátným, tj. vůdcem vorů s licencí na Lužnici, Nežárce a Vltavě z Vyššího Brodu až do Prahy. Založil a vybudoval prosperující firmu "Obchod dřívím a voroplavba". Často ploul vory se svým starším bratrem Josefem. Se svou rodinou (manželkou Annou a dětmi Václavem, Miroslavem a Annou) žil na Hladné v domě č.22, který koupil jeho děda Jan Husa, zakladatel plaveckého rodu. Tuto původní chalupu Vojtěch Husa přestavěl na vilu, bohužel brzy poté musel být dům zbourán z důvodu napuštění Orlické přehrady. Po skončení voroplavby pracoval jako lodník na parníku na Orlické přehradě. Pro zachování tradice vorařství vytvořil modely vorových pramenů a sepsal kroniky vorařství a se svým starším bratrem Josefem "Paměti a vzpomínky na plavbu a co s ní souviselo". Jeho syn Václav (1930-2021)se stal nadšeným propagátorem vorařství, byl často nazýván "posledním vorařem v Čechách" a udivoval podrobnými znalostmi nejen z oblasti vorařství. Dcera Vojtěcha Husy Anna Husová (1938) je pečlivou kronikářkou rodu Husů a autorkou mnoha textů o vorařství a vzpomínek na život kolem vody. Téměř 20 let pořádala "Anenské pouti" - setkávání rodáků a lidí "od vody" na Hladné.

Josef Husa (1899-1981) byl starším bratrem Vojtěcha Husy a vynikajícím mezinárodním vrátným s patentem na Vltavu v celém toku i s přítoky: Lužnice, Malše, Otava a Labe od Mělníka do německého města Riesa. Josef Husa byl jedním z mála mezinárodních vrátných v naší republice, stal se jím dokonce už ve svých 30 letech. Proslul svou vynikající pamětí, mimořádnou fyzickou zdatností, encyklopedickými znalostmi historie a úžasnou schopností vyprávět příběhy ze života nejen na řece. Byl označován jako "muž se zázračnou pamětí". Spolu se svým mladším bratrem Vojtěchem sepisovali "Paměti a vzpomínky na plavbu a co s ní souviselo." Dokonce ještě v roce 1981 (ve svých 82 letech) se účastnil stavby ukázkového vorového pramene a jeho plavby do Týna nad Vltavou. 


Křest knihy na Dni Vltavy 19.3. 2023:


Video tesaře Josefa Zgargy o knize a o Hladné:


VÍCE O KNIZE VORAŘSTVÍ NA HLADNÉ. Anna Husová a Anita Crkalová, Mare-Czech 2023.

Anotace:

Kniha z ediční řady VORAŘSKÝ ROD HUSŮ Z HLADNÉ se věnuje popisu stoleté historie čtyř generací plavecké rodiny Husů. Od roku 1860, kdy Jan Husa koupil na Hladné č.22 chalupu u řeky a stal se plavcem, po rok 1960, kdy napuštěním Orlické přehrady voroplavba na Vltavě skončila. Tím však nekončí tradice vorařství. K tomu přispěl výraznou měrou Václav Husa (1930 – 2021), donedávna nejstarší vorař v Čechách, pravnuk Jana Husy z Hladné. Publikace dále obsahuje informace o plavecké osadě Hladná u Albrechtic nad Vltavou a zahrnuje kapitoly o umění a řemesle vorařském (jak se stavěly vorové prameny a jaký byl život plavců). Součástí publikace je i plavecký slovníček, protože plavci používali mnoho slov specifických pro toto řemeslo. Knihu sepsaly Anna Husová se svou dcerou Anitou Crkalovou na památku všem svým předkům a lidem od vody.

Autorky:

Anna Husová, MUDr. (1938), dcera Vojtěcha Husy a sestra Václava Husy, donedávna nejstaršího voraře v Čechách. Autorka textů o vorařství a životě kolem vody, pečlivá kronikářka rodu Husových. Od roku 1995 pořádala na Hladné setkávání rodáků a lidí od vody s názvem "Anenské pouti", jejichž smyslem bylo "putování" do vzpomínek na starou řeku a propojování lidí od vody. Žije v Praze, ale nejraději pobývá na chatě Anička na Hladné, nedaleko místa, kde se v chalupě u řeky narodila a vyrůstala. Děti Anny Husové – Ing. Václav Husa a PhDr. Anna (Anita) Crkalová – spravují webové stránky o vorařství www.vorarstvi.cz a jsou členy spolku VLTAVAN Davle. Podporují udržení tradice vorařství.

Anna (Anita) Crkalová, PhDr.  (1969), rozená Anna Husová, dcera Anny Husové (a také vnučka Anny Husové), neteř Václava Husy, posledního voraře v Čechách. Se svým bratrem Václavem Husou tvoří webové stránky VORAŘSTVÍ NEJEN NA HLADNÉ www.vorarstvi.cz, je členkou Vltavanu Davle. Na Hladné v dětství trávila prázdniny a víkendy, stále se tam ráda vrací. Její láskou jsou řeky, moře, lodě. K tomu ji přivedly rodové kořeny a vyprávění dědy, strejdy a maminky o řece Vltavě a životě kolem ní. Jejím záměrem je podpořit uchování tradice vorařství, systematicky zdokumentovat tuto oblast a předávat nejen informace, ale především hodnoty a pocity, které spojovaly a spojují "lidi od vody".


Více o knize VZPOMÍNKY NEZATOPENÉ. Život u řeky před Orlickou přehradou. Anna Husová, Mare-Czech 2024.

Anotace knihy:

Anna Husová, dcera Vojtěcha Husy a sestra Václava Husy, po několik desetiletí sbírá a dokumentuje fotografie vorařství, spravuje rodinné kroniky a alba. S láskou vzpomíná na své rodiče, na svého milovaného strýce Josefa a na své bratry. Také na pana Václava Seidla, který v době jejího dětství a dospívání z Prahy jezdil na Hladnou (malá plavecká osada u Albrechtic nad Vltavou) jako letní host a fotografoval život na vodě a kolem vody. A tak má rodina Husů v archivu mnoho originálních fotografií. V knize "Vzpomínky nezatopené" se přeneseme v čase a budeme sledovat život u řeky Vltavy na Hladné v jednotlivých ročních obdobích, všímat si radostí i starostí lidí, které spojovala láska k řece a k přírodě. A tak se ocitneme na vazišti vorů a pak hned na přívozu nebo se budeme procházet po vltavských stráních a zadíváme se na nespoutanou "starou řeku". Vzpomínky plynou jak barevný film …

O autorce:

Anna Husová, MUDr. (1938), dcera Vojtěcha Husy a sestra Václava Husy, donedávna nejstaršího voraře v Čechách. Autorka textů o vorařství a životě kolem vody, pečlivá kronikářka rodu Husových. Od roku 1995 pořádala na Hladné setkávání rodáků a lidí od vody s názvem "Anenské pouti", jejichž smyslem bylo "putování" do vzpomínek na starou řeku a propojování lidí od vody. Žije v Praze, ale nejraději pobývá na chatě Anička na Hladné, nedaleko místa, kde se v chalupě u řeky narodila a vyrůstala. Anna Husová byla spolkem Vltavan v roce 2022 oceněna Řádem sv. Jana Nepomuckého za zásluhy o udržování historie, tradic vorařství a šífařství v ČR a Evropě. Děti Anny Husové – Ing. Václav Husa a PhDr. Anna (Anita) Crkalová – spravují webové stránky o vorařství www.vorarstvi.cz a jsou členy spolků VLTAVAN Davle a VLTAVAN Praha. Podporují udržení tradice vorařství. Anna Husová se svou dcerou Anitou Crkalovou jsou autorkami knihy VORAŘSTVÍ NA HLADNÉ (Mare-Czech, 2023).


Publikace si můžete za zvýhodněnou cenu objednat zde a budete-li chtít, i s podpisem autorky Anny Husové:

Další informace k tématu voroplavba najdete na stránce ZDROJE INFORMACÍ.

Zpět na začátek stránky KNIHY O VORAŘSTVÍ.