Na VLTAVĚ o VLTAVĚ

05.04.2022

Dnes se podařilo mimořádné setkání "lidí od vody" na výstavě VLTAVA - Proměny historické krajiny na Stavební fakultě ČVUT v Praze. Z jižních Čech dorazila Radka Velková a Jiří Fröhlich, autoři publikací "Plavecké historky" a "Lidé od vody". Právě dnes v Praze na den zakotvil na své téměř 1000km dlouhé plavbě PO STOPÁCH VLTAVSKÝCH PLAVCŮ  z Českých Budějovic do Hamburku veslař Radek Šťovíček! 

Pramínky příběhů se splétají do pramenů ... Anna Husová, dcera plavce a vrátného Vojtěcha Husy a neteř mezinárodního vrátného Josefa Husy, seznámila před 25 lety Radku Velkovou se svým bratrem Václavem Husou. Ten byl velkou inspirací pro vznik knih "Plavecké historky" a  "Lidé od vody". Kniha "Lidé od vody" zaujala Radka Šťovíčka, inspirovala k hlubšímu seznámení s voroplavbou a vedla k potkání se s Václavem Husou, donedávna nejstarším vorařem v Čechách. Václav Husa se stal "mentorem" a hrdým emeritním členem týmu Voroplavba Radek Šťovíček v Českém Krumlově.  

Na fotografiích níže rodina Husova, Radek Šťovíček, Radka Velková a další hosté. Rádi jsme se vyfotili také u modelu vorového pramene, který vytvořil Vojtěch Husa, otec Anny a Václava Husových. Děti Anny Husové - Václav Husa a Anita Crkalová - vytvořili webové stránky www.vorarstvi.cz a snaží se šířit povědomí o krásném, náročném, zaniklém řemesle vorařství.

Za skvělou komentovanou prohlídku a za fotky děkujeme Vojtěchu Pavelčíkovi a Martinu Horskému. Těší nás potkávat nadšence pro řeky a život kolem nich!

Velký dík a obdiv autorům výstavy, která vznikla ve spolupráci Stavební fakulty ČVUT a Přírodovědecké fakulty UK. Máme radost, že výstava zajímá dospělé i děti!