Pamětní místo Vorařství na Hladné

02.10.2023

Pamětní místo VORAŘSTVÍ NA HLADNÉ - VLTAVA VYPRÁVÍ, které vzniklo před rokem,  bylo 30. září 2023 doplněno krásnými dřevořezbami od uměleckého řezbáře Miloše Kohlíčka. Jedna dřevořezba znázorňuje vorový pramen pod Zvíkovem a byla zhotovena  podle fotografie Vojtěcha Husy u vrátenského vesla a Aloise Korbela u pacholčího vesla z roku 1942. Dřevořezba na druhé straně byla inspirována kresbou voraře od Mikoláše Alše. Jedná se tedy o oboustrannou dřevořezbu a je z dubového dřeva.

Autor pamětního místa (infotabule a lavičky ve formě vorových tabulí z jasanového dřeva) je restaurátor starožitného nábytku Petr Mikšík. Děkujeme za invenční a důstojné zpracování připomínky mimořádného řemesla vorařství, právě na jedné ze slavných plaveckých osad na střední Vltavě - na Hladné u Albrechtic nad Vltavou. Obec Albrechtice nad Vltavou - vesnice Jihočeského kraje 2022 - získala v loňském roce ocenění za udržování tradice vorařství.

Pamětní místo VLTAVA VYPRÁVÍ - VORAŘSTVÍ NA HLADNÉ - se nachází na kopci pod lipami, v místě zvaném "U křížku". Křížek tam byl postaven v roce 1852 (po epidemii cholery, která si v roce 1850 vyžádala na Hladné 4 oběti. Před další epidemií v roce 1955 křížek Hladnou uchránil). 

Informační tabule a lavičky byly instalovány v říjnu 2022. Grafické zpracování informačních tabulí a fotodokumentaci z akce zajistila Vlastička Petružálková. Textové podklady a archiv historických fotografií dodaly Anna Husová a Anita Crkalová.

V sobotu 30. září 2023 jsme mohli vidět instalaci velké oboustranné dřevořezby a fortel Petra Mikšíka. Připili jsme si na památku statečných plavců (vorařů). Jsme rádi, že toto dokončení díla proběhlo právě o svatováclavském víkendu, se vzpomínkou na Václava Husu, jehož tatínek (Vojtěch Husa) je na dřevořezbě zachycen.

Autor projektu Petr Mikšík. Děkujeme!

Přítomen byl i pan Karel Kabele, který pracoval na vorovém vazišti na Hladné u vrátného Vojtěcha Husy. Fotografie s ním ze začátku 50. let 20. století je na informační tabuli, také Anna Husová (dcera Vojtěcha Husy) je na fotkách na vorovém pramenu. Fotografie jsou staré 70 let... 

Pohodovou a stylovou atmosféru vytvořil Ondřej Bouška, který zahrál na heligonku a zazpíval (nejen) plavecké písničky.


Fotoreportáž z instalace dřevořezeb. Fotografie Vlasta Petružálková, Jan Crkal, Anita Crkalová


Pamětní místo VORAŘSTVÍ NA HLADNÉ - VLTAVA VYPRÁVÍ, archiv Petra Mikšíka.


Článek ze Zpravodaje obce Albrechtice nad Vltavou, říjen 2023.

Zpět na AKTUALITY.