Plavci v Proudech

28.08.2023

V sobotu 26. srpna 2023 se konalo slavnostní otevření malé, ale velmi významné expozice o vorařství a Svatojánských proudech na autobusové zastávce Motorest ve Slapech nad Vltavou. Slavnostní otevření organizovala Obec Slapy, s podporou spolku Vltavan Čechy. Jsme rádi, že jsme mohli do expozice přispět fotografiemi a vzpomínkami plaveckého rodu Husů z Hladné. Kromě historických fotografií s podrobnými popisy máte možnost vidět unikátně vystavené Altmanovo panorama Vltavy.  

Fotogalerie ze slavnostního otevření expozice "Plavci v Proudech", 26.8.2023. Za fotpgrafie děkujeme Vojtěchu Pavelčíkovi, Janu Crkalovi a Josefu Bílkovi.


Na fotografii z roku 1942 zachycující vplouvání do Svatojánských (dříve nazývaných Štěchovických) proudů vlevo vrátný Vojtěch Husa, vpravo plavec Alois Korbel. Plavci z Hladné u Albrechtic nad Vltavou. Snímek je pořízen těsně nad Horním Slapem. Vepředu vlevo je vidět Ferdinandův sloup z roku 1643 (někdy též zvaný solný nebo regulační).

Jsme rádi, že jsme byli přizváni ke spolupráci na této miniexpozici vytvořené z autobusové zastávky. Vzpomínka Václava Husy, který jako třináctiletý chlapec proplouval se svým strýcem Josefem Husou a otcem Vojtěchem Husou) nočními Svatojánskými proudy, je též součástí expozice.

Zpět na AKTUALITY.