Poslední vorař Václav Husa se vydal na svou poslední plavbu ... do plaveckého nebe...

07.08.2021

Oznamujeme smutnou zprávu, že 26.7.2021 pan Václav Husa z Hladné, poslední vorař v Čechách, zemřel po krátké těžké nemoci, ve věku nedožitých 91.let.  Přejeme mu klidnou plavbu do vorařského nebe a v našich srdcích ho budeme mít navždy. Poslední rozloučení proběhne 5.8.2021 v 10h v obřadní síni Lesního hřbitova v Písku. V našich vzpomínkách a srdcích zůstane navždy.


"Proč máme řeku tak rádi?

Snad proto, že je tady věčně,

anebo snad proto, že její vody v dáli umírají,

anebo snad proto, že po nich můžeš plout,

anebo snad proto, že v nich můžeš zemřít.

Ať tak či onak, řeka je jiná než potok,

řeka je hluboká studna zapomnění."

Ota Pavel


Před 2 měsíci vysílala Česká televize reportáž D.Vondráčka POSLEDNÍ VORAŘ (Reportéři ČT).


 "Do plaveckého nebe odešel Václav Husa" Písecký deník, 30.7.2021


Poslední rozloučení s Václavem Husou, posledním vorařem v Čechách, 5,8.2021


Zprávu o úmrtí a Václava Husy vysílala Česká televize v Událostech z regionů, nejdete ji ZDE od 12.10min.


Václav Husa zůstane navždy v našich srdcích a vzpomínkách...

Václav Husa se narodil 25.8.1930 v plavecké vesnici na Hladné v rodině vorařů a vrátných. Vyrůstal se svými dvěma mladšími sourozenci - Miroslavem a Annou. Od dětství se často plavil na vorech s otcem a strýcem. Řeky se staly jeho celoživotní láskou. Vltava, Otava i Lužnice. Miloval voroplavbu, miloval rybaření, miloval lodě a veškerý život kolem řeky a "lidi od vody".

K řece a "plavečině" se často a rád vracel i v době studií na Jazykové škole v Písku a později v Praze, kde udělal státní zkoušku z angličtiny, těsnopisu a psaní na stroji. Mluvil plynně anglicky a německy. 

Po výstavbě Orlické přehrady, po ukončení voroplavby v r. 1960 se přestěhoval s rodiči do Bechyně. Začal pracovat v podniku Vodohospodářské služby Tábor, se sídlem v Bechyni, kde pracoval až do odchodu do důchodu.

Celý život, nejvíce v období seniorském, se věnoval své lásce - zpopularizování vorařství a voroplavby. Inspiroval mnoho lidí k zájmu o téma vorařství. Díky svým mimořádně encyklopedickým znalostem a zkušenostem s voroplavbou byl oceněn čestným členstvím spolku Vltavan Davle a Vltavan Purkarec. Podílel se na organizaci propagačních plaveb připomínající řemeslo a umění vorařství. Jako emeritní plavec byl členem týmu "VOROPLAVBA Radek Šťovíček" a rád se zúčastňoval plaveb "Po stopách vltavských plavců". U příležitosti 90. narozenin byl v loňském roce vyznamenán spolkem Vltavan Davle Řádem sv. Jana Nepomuckého za zásluhy o udržování historie, tradic vorařství a šífařství v ČR a Evropě.

Za tuto záslužnou práci - předávání znalostí a zkušeností dalším generacím - mu patří velký dík!

Václav Husa zemřel po krátké nemoci 26.7.2021.


Zpět na stránku "Plavci na Hladné"