VLTAVAN na parníku LABE

20.03.2023

U příležitosti Dne Vltavy 19.3. 2023 měli členové spolku Vltavan mimořádnou příležitost kochat se krásami Prahy na parníku LABE, který do Prahy připlul po více než 25 letech! Den Vltavy pořádal Vševltavský spolek a byl nabitý programem i návštěvníky!

O historii parníku LABE: 

Parník Labe jezdil po Vltavě od roku 1949 až do roku 1986, kdy byl kvůli poškození kotle a dalším technickým závadám z provozu vyřazen. Poté kotvil u smíchovského železničního mostu, než se vinou prorezavělého trupu 17. srpna 1997 potopil.

Záchranu našel v německém Mindenu, kde v roce 2001 pod novým jménem Wappen von Minden (Erb Mindenu) vyplul na řeku Vezeru a Středoněmecký průplav. Na jaře roku 2022 ho děčínská Labská plavební společnost koupila v dezolátním stavu pod jménem Weserstolz a přivezla zpět do Čech, kde jej zrekonstruovala.

Stálé kotviště bude mít loď na Labi, s jejím novým majitelem, členem Vševltavského spolku, Martinem Komrskou se podařilo domluvit návrat parníku na Vltavu alespoň na jeden den. 

Ve vysílání České televize Studio 6 byla 17.3. 2023 reportáž o parníku Labe a vnučce kapitána parníku Labe, Vltavance Irence Bílkové. Reportáž můžete zhlédnout ZDE.

A zde je fotoreportáž z plavby:
Parník LABE na přístavišti Nepomuk a kouzelná Praha v předvečer Dne Vltavy, foceno z náplavky Hergetovy cihelny, foto Anita Crkalová