Vorařství na Hladné v projektu Vesnice roku 2022

30.08.2022

Albrechtice nad Vltavou získaly v rámci soutěže VESNICE ROKU 2022 Zlatou stuhu a staly se vítězem krajského kola!  Postupují do celostátního kola a v rámci prezentace VESNICE ROKU jsme byli (rodina Husových) osloveni s možností podílet se na programu za osadu Hladná, (patřící k Albrechticím nad Vlt.) společně se Spolkem Rybářských veteránů.  


A co jiného než připomenout historii vorařství na Hladné -  a to přímo na místě bývalého vaziště vorových pramenů? Zaposlouchat se do plaveckých písní, prohlédnout si model vorového pramene a historické fotografie a kroniky z archivu rodiny Husových. Anna Husová (sestra posledního voraře Václava Husy, který před rokem zemřel) zavzpomínala na plavbu na vorech a zažili jsme ukázku křtu plavců podle vorařské tradice. Dozvěděli jsme se, co je to šrek a k čemu sloužila houžev... Ochutnali rybí speciality a polévku praženku z kotle nad ohništěm, podávanou v tradičních keramických džbáncích, zvaných plaváček. 

 Představovali jsme si, jaká to musela být dřina a umění, když vorový pramen dlouhý až 180 m "plouli" jen 4 plavci. Ze Šumavy do Prahy a někdy i do Hamburku. A jak dobře naši předci znali a využívali kvalitu plaveného dřeva, z kterého je například postavena většina krovů chrámů, kostelů dalších památek v Praze. Mohli jsme vidět tradiční kroje spolku VLTAVAN PURKAREC.  (Spolky VLTAVAN vznikaly pro podporu vdov po plavcích, protože plavci (voraři) byli při plavbě často v ohrožení života a někdy se stávali obětmi nehod. ) Také jsme si během setkání připomněli osudy rodin, které zatopením Orlické přehrady musely opustit své domovy. 

A to vše se událo v neděli 28.8.2022.  Albrechticím držíme palce!

Na Hladné se připravuje pamětní místo VLTAVA VYPRÁVÍ věnované vorařům (plavcům) a historii vorařství na Hladné. Děkujeme za uctění tohoto mimořádného řemesla. 


A pro představu - stejné místo - vaziště (splaz, tzv. holzplac) na Albrechtické Hladné a život na řece dříve...

Fotografii z archivu rodiny Husových.